Kuidas valida kohvi / OA coffee beans in bagKohvileti ees seistes tundub valik alati suur ja keeruline ning paratamatult tekib küsimus – kuidas valida kohvi? Silme ees läheb kirjuks ning paratamatult võtad ikka selle, mis harjumuspärane. Kui pakendi põhjal valikut teha ei taha, siis mille järgi valida kohv, mis annaks korraliku elamuse?

Esmalt tuleb otsustada, kas vajad purukohvi või kohviube. Kui kohviveski või muu jahvatamismeetod sinu köögiarsenali ei kuulu, siis ilmselt valid purukohvi. Kuid! Juba siin peitub esimene võimalus oma kohvielamus paremaks muuta: värskelt jahvatatud kohv on alati parem. Lisaks mõnusale aroomile on see ka maitsekam. Kui endal võimalust ube jahvatada ei ole, leia koht, kus seda teha saab. Kõiki OA kohvisid on võimalik endale tellida ka jahvatatuna või lasta nad jahvatada meie kohvikus (Müürivahe 36). Kui eriti viisakalt küsida, võib juhtuda, et barista laseb sul endal oma oad ära jahvatada.

Järgmine küsimus, millele järjest rohkem inimesi tähelepanu pöörab, on: kas kofeiiniga või kofeiinita. Kui kofeiin sul vererõhku tõstab, energiavood rallima paneb või soovid lihtsalt tervislikumat valikut, siis on kofeiinivaba kohv sinu sõber. OA valikust leiad OA Peruu Decaf’i.

Tuleme nüüd tagasi ubade juurde.

Ube saab jagada neljaks: Arabica, Robusta, Liberica ja Excelsa. Arabica’t peetakse maailma kõige kvaliteetsemaks kohviks. Talle on iseloomulik hapukas, mahe ja puuviljane maitse ning ta sisaldab kaks korda vähem kofeiini kui Robusta. Robusta on maitselt kibedam ja mõrum. Liberica on võrdlemisi madala kvaliteediga kohviuba, millele omistatakse puuviljast, lillelist (või lausa puidust) maitset. Excelsa on Liberica variatsioon; maitselt magus kui üleküpsenud puuvili. OA valikus on valdavalt kasutatud Arabica ube, kuid OA no3 on segu Arabicast (80%) ja Robustast (20%).

Kuidas valida kohvi / Unroasted OA coffee beansUurime väikest uba edasi.

Täpselt nii nagu sinu elus mängib rolli see, kas oled üles kasvanud Tallinnas või Saaremaal, maal või linnas, mõjutab kasvukeskkond kohvi maitseomadusi. Asukoha järgi jaotades saame 3 piirkonda:

  1. Ladina – Ameerika. Kesk- ja Lõuna-Ameerikast, Kariibidelt, Kolumbiast, Costa Ricalt, Panamast ja Mehhikost pärit kohvid on maitseomadustelt kerged, tasakaalukad, magusad ning võrdlemisi happelised. Hommikukohv on sellest oast kõige nauditavam. OA valikust leiad OA Brasiilia, OA Peruu, OA Peruu Decaf’i ja OA Guatemala.
  2. Aafrika ja Araabia. Aafrikast, Kesk-Aasiast ning Araabia regioonist pärit kohvid kalduvad oma maitsetelt olema siirupise happelise tundega ning kõige paremini nauditavad koos piimašokolaadi või juustukoogiga. OA valikus esindab seda regiooni OA Etioopia.
  3. Indoneesia ja Vaikse ookeani regioon. Oad, mis kasvanud Aasias, Indoneesias ja ümbritsevatel Vaikse ookeani regiooni saartel, on enamasti madala happelisusega ning maalähedase maitsega. Eriti mõnus on neid tarbida koos tumeda šokolaadi, karamelli või mõne muu rikkalike maitseomadustega magustoiduga. OA valikust leiad OA Paapua Uus-Guinea.

Kui sa oled lugemisega siiani jõudnud, siis “tšau! varsti on lõpp käes!”

Meil on jäänud veel tutvust teha erinevate röstimisastmetega. Esmalt – kui avad paki ning sulle vaatavad vastu rohelised või süsimustad oad, siis on midagi väga valesti läinud. Esimesel juhul on tõenäoliselt asjad sassi läinud ning pakendisse on läinud täitsa tavalised röstimata oad (või siis äkki ongi tegu röstimistoorikuga, uus “diy” toodang), teisel juhul aga on ilmselt röstmeister magama jäänud ning oad soojust nautinud üleliia kaua. Kui sulle vaatavad aga vastu mõnusalt pruunikad oad, siis oled õigel teel. Röstimisaste oleneb ajast ning temperatuurist.

Kuidas valida kohvi / Smelling OA coffeeHele röst on maitselt sageli hapukam, nüansikam ning omab rohkelt maitsevarjundeid. OA valikus on heleda röstiga OA no1, OA Etioopia ja OA Peruu.

Keskmine röst on nii nagu nimigi ütleb – täiesti keskmine. Mitte miski pole liiga tugev ega midagi liiga vähe. Kõiki omadusi on täpselt parajalt. OA valikust leiad keskmise röstiga OA Brasiilia, OA Guatemala, OA no2, OA no4 ja OA Peruu Decaf’i.

Tume röst on mõnusalt täidlane ja aromaatne. OA valikust leiad tumeda röstiga OA no3 ja OA Paapua Uus-Guinea.

Niisiis peitub ühes väikeses oas väga palju variatsioone. Kui sa aga ikka täpselt ei tea, kuidas valida kohvi, mida sa eelistad, siis proovi OA Maitserännakut või tule meie kohvikusse, võta istet, pea baristaga (või kui veab ja OA röstikojast on kohvikusse põiganud meie oma kohviekspert Taniel) nõu ning hakka OA kohvisid degusteerima – kindlasti leiad oma lemmiku.

Kohv on kunst. Avasta see enda jaoks terve rikkaliku palettiga.

0
    0
    Sinu ostukorv
    Your cart is emptyReturn to Shop