Eurooplased tarbisid aastal 2020/21 (juunist juunini) aastal ligikaudu 242 miljonit kilogrammi kohvi. Kui arvestada sekka ka Šveits ja Inglismaa, saab sellest numbrist 273 miljonit.

Ühest kilogrammist ubadest saab valmistada umbes 130 üheshotilist espressot.

See tähendab, et ühe aasta jooksul tarbis Euroopa 35 miljardit tassi kohvi.

Nii suurest hulgast kohvist jääb üle aga metsikul hulgal kohvipaksu, millega oleks mõistlik midagi tarka peale hakata.

Kõik teavad, et kohvipaksust saab valmistada kehakoorijat. Neid retsepte on internetis iga blogi täis. See siin ei ole seda tüüpi artikkel. 

Toome välja 5 asja, mida saad teha, kasutades AINULT kohvipaksu.

1. Putukatõrje kohvipaksust

Mulle meeldib kofeiin. 

Sulle meeldib kofeiin.

Me saame kofeiinist energiat ning kellele ei meeldiks energia.

Nooo, putukatele ei meeldi kofeiin. Kohe üldse ei meeldi. 

Aga selles ongi asja iva. Kohvipuud toodavad kofeiini enesekaitsena. Mida rohkem on taimes kofeiini, seda suurema tõenäosusega hoiduvad putukad selle puu lehtede söömisest.

Kõik võidavad. Või noh, mitte putukad.

Oma kohvipaksu saad kahjurite eemalehoidmiseks ära kasutada kahel moel:

  1. Puista kohvipaks taimede ümber mullale. See hoiab eemal nii parasiidid (sh sipelgad) kui ka herilased,vaablased ja nende sõbrad.
  2. Viska kohvipaks hõõguvatele sütele. Põlev kohvipaks toimib kui viiruk, peletades eemale tüütud olevused, kes su taimi jahivad.

2. Kompostisegu lagunemise kiirendamine kohviga

Sääsed, kärbsed ja herilased jälestavad kohvi. Ussidele meeldib see aga sama palju kui meile. Põhimõtteliselt tähendab see, et tänu kofeiinijääkidele lagundavad mikroorganismid komposti kaks korda kiiremini.

Pole paha, eks?

3. Kohvist juuksekoorija

Lisaks kehakoorijale saab kohvi kasutada ka peanaha koorijana. Masseeri oma peanahka ning juukseid enne šampooniga pesemist kohvipaksuga. 

See eemaldab juustest õlid ning annab neile tervisliku läike. 

Kui sul on blondid juuksed, võib kohv sinu kiharaid aga toonitama hakata. Seega, kui sa just uue juuksevärvi peale mõtelnud ei ole, jäta kohvist juuksekoorija brünettidele.

4. Mööbli peitsimine kohvipaksuga

Lisaks oma juuste toonimisele saad kohvijääkidega toonida ka mööblit.

Kohv on geniaalne vahend, mille abil puitmööblilt kriimustusi eemaldada. Piisab, kui hõõruda kergelt niisket kohvipaksu peitsimist vajavale kohale. 

Enne kui valget kasepuidust tooli peitsima asud, kontrolli tooni, mille kohv mööblile jätab. Vastasel juhul võib sinu valge mööbel hakata meenutama laigulist Dalmaatsia koera.

5. Kohviga liha maitsestamine

Jah, tean-tean. Liha ja kohvi kooslus kõlab kahtlustäratavalt.

Aga kes ei riski, see šampust ei joo. Või kohvi…? 

Igatahes,

Kohv sobib lihaga mitte ainult maitse- vaid ka molekulaartasandil. Kohvi happesus muudab liha pehmeks. Eriti õrna ja hõrgu tekstuuri saad, kui praed liha pannil pärast selle kohvipaksus hõõrumist. Nii jääb kohvist lihale mõnus krõbe koorik.

Alternatiivselt võid kohvi kasutada oma lemmikmarinaadi valmistamiseks. Lihal on soovitatav lasta kohvimarinaadis seista üleöö.

Mida ägedad ettevõtted kohvipaksuga teevad

Mõtleme suurelt.

Mõtleme suuremalt kui sinu ja minu majapidamise kohvijäätmed.

Maailmas, kus tekib igal aastal 18 miljonit tonni kohvijäätmeid, peame välja mõtlema, kuidas saavad jäätmete taaskasutamisele kaasa aidata ettevõtted ja valitsused.

Üks Inglismaal tegutsev firma just sellega tegelebki.

BIO BEAN valmistab kohvijääkidest biokütust. “Kohvikütus” valmistatakse kohvipaksust pressitud õlist ning segatakse diisliga. 

Tänaseks sõidab kohvikütusega Londonis 9500 ühistranspordi bussi.

Selline äge statistika inspireerib rohkem kohvi jooma.

Aga varsti räägime jälle, 

ma lähen kohvi tegema, mine sina ka!

Psst! Me OAs hoolime sellest, kui palju jäätmeid tekitame. Sel põhjusel on kõik OA kohvikapslid tööstuslikult biolagunevad!

0
    0
    Sinu ostukorv
    Your cart is emptyReturn to Shop