Oleme kõik näinud toidupakkidel Fairtrade märki. Olgem ausad, paljud meist ei saa ausalt väita, et teavad, mida fair trade täpselt tähendab. 

Sellest pole aga hullu. Meie ka kunagi ei teadnud.

Võid aga rahus hingata, sest räägime sulle kõigest, mida pead seoses Fairtrade märgiga teadma ning kuidas OA sellega seotud on.

Mis on Fairtrade?

Fairtrade kohv. Õiglase kaubanduse kohv OA Coffee

OA peab oluliseks, et kohv, mida pakume, oleks kvaliteetne. 

  1. Esiteks maitseb kvaliteetne kohv palju paremini kui suvaline odav ja kontrollimatu kohv. See tõstab elukvaliteeti, selle asemel, et keha toksiinide ning hallitusega risustada.
  2. Teiseks pärineb kvaliteetne kohv tootjatelt, kes hoolitsevad selle eest, et tootmisel ei tehtaks ülekohut ei inimestele ega meie planeedile. 

Just siin tulebki Fairtrade mängu.Õiglane kaubandus ehk Fairtrade  on muude toodete hulgas ka kokkulepe kohvitootjate, -müüjate ning -farmerite vahel. Kokkuleppe tunneb ära Fairtrade märgist, mis näitab, et toote valmistamisel on kontrollitult järgitud õiglase kaubanduse põhimõtteid.

Õiglase kaubanduse põhimõtted

Fartrade toetab Ladina-Ameerika, Aafrika ja Aasia arenguriikide väiketootjaid ning talunikke. Õiglase kaubanduse peamised põhimõtted on sellised:

  • Keskkonnasäästlikkus – Fairtrade toetab orgaanilisele tootmisele üleminemist ning planeedisõbralikku tootmist;
  • Ausa hinna maksmine – kohvile on sätestatud kehtiv miinimumhind. Alla miinimumhinna farmerile tasuda ei ole lubatud. See kaitseb turuhinna kõikumise eest ja tagab jätkusuutliku sissetuleku. Ehk, kui turuhind langeb, teenib Fairtrade kohvifarmer ikka sätestatud miinimumhinna ja lisatasu. Kui turuhind aga tõuseb, teenib kohvifarmer seda kõrgemat turuhinda ja sätestatud lisatasu.
  • Sotsiaalne vastutus – orjatöö ning lapstööjõud on keelatud. Tootjate inim- ja tööõigused on täidetud ning töötingimused on inimväärsed. Naiste õigused on olulised ja kehtib sooline võrdõiguslikkus;
  • Ettemaks – tootmist eelfinantseeritakse ning farmeritega luuakse pikaajalised kaubandussuhted;
  • Kohalike kogukondade arengu toetamine – Fairtrade tootjatele makstakse lisatasu, mis investeeritakse ka kogukonna arengusse. Kohalikud kogukonnad saavad ise otsustada, kuidas raha kasutatakse.

Miks osta Fairtrade kohvi?

“Nagu endal vaeseid vähe ei oleks?!”, mõtled ehk. Aga äkki ei mõtle ka.

Eestis ei kasvatata kohvi. Kuigi OA röstib oma kohvi uhkelt ise, tunnistame ausalt, et ei ole oma kasvandust ära peitnud ei Sillamäele, Räpinasse ega Vormsile. Kasvataksime ise kohvi hea meelega, kuid Eestis ei ole kohvitaime kasvamiseks lihtsalt õigeid tingimusi.

Seega, kui jood hommikul kohvi (või kakaod või teed või sööd banaani) toetad paratamatult kellegi tegevust. Kui valid Fairtrade märgisega kohvi, toetad eetilist väikeettevõtet, kelle tootmine ei tee ülekohut planeedile ega töötajatele.

Ei, mitte ühelgi riigil ei ole endal vaeseid vähe. Fairtrade kohv ega teised tooted ei konkureeri aga Eesti kaubaga. Seega, kui sa niikuinii ostad, eelista eetilist toodet.

Fairtrade ja OA

Peruu, No4 ja Etioopia on kolm Fairtrade märgisega kohvi, mis sind OA lettidel ja e-poes ootavad. 

OA ühines Fairtrade’iga, sest lihtsalt väga hästi maitsev kohv ei olnud enam piisav. Kohvi nautides läksid meie mõtted alatihti ubade teekonnale – sellele, kuidas nad meie tassi sisse jõudsid. 

OA Peru Fairtrade kohv

Kohv on meile tähtis. Tahame seda erilist taime austada mitte ainult sellest tehtud jooki juues, vaid ubade “sünnihetkest” alates. Fairtrade aitab meil tagada, et kohvi eest on hoolitsetud algusest peale, kuni OA röstlasse jõudmiseni. 

Sealt võtame asjad juba enda kätte, et saaksime sinuni tuua maitsva, õiglase ning armastusega toodetud kohvi.

Õiglase Kaubanduse Kuu OAs

Koostöös Eesti Fairtrade organisatsiooniga pakume kõigile OA Fairtrade märgisega toodetele oktoobri lõpuni -15% soodustust

Võta seda kui põhjust veel rohkem kohvi juua – mida rohkem õiglast kohvi jood, seda rohkem toetad Fairtrade farmereid ja väiketootjaid.

0
    0
    Sinu ostukorv
    Your cart is emptyReturn to Shop