Võime leppida hea veini kõrge hinnaga, kuid miks kohv nii kallis olema peab?!

Kui oled suur kohvisõber, oled kindlasti kursis kvaliteetse kohvi hinnaga. Selleks, et hea kohv sinu tassi jõuaks, peab ta läbima pika teekonna. 

Veame kihla, et kui selle artikli lõppu jõuad, sa kohvi hinnas enam ei kahtle.

OA Coffee kohvik kvaliteetne kohv

Rääkimata tõde kohvist – rohkem kui kofeiin

Kohvi on juba 60 aastat kujutatud odava kütusena, mida kõik endale hommikul sisse peaksid jooma. Suurfirmad on aastakümneid võidelnud odavaima kohvitootja tiitli üle. 

See kõik on loonud pildi sellest, mis kohv “tegelikult” olema peaks. (Kusjuures tegelikult peaks kohv olema veelgi kallim kui ta praegu on).

Kohv ei ole aga vaid odav kütus. 

See on üks maailma vanimaid jooke ning osa enam-vähem igast kultuurist. Kui jood kohvi vaid kofeiinilaksu saamiseks, on sul soodsam eelistada kofeiinitablette (apteegist saad 100 tabletti vaid 5,59€ eest).

Aga energilaks ei ole ainus põhjus, miks sulle kohv meeldib, ega?

Kohv jõuab sinu tassi nii:

KohviOA teekond 

  1. Kohvitaime kasvatamine

Selleks, et kohvitaim vilju kandma hakkaks, läheb aega kuni 5 aastat. Kohvitaim on õrnake – juba natuke tihedam vihm teeb talle liiga. Vales kliimas või valel kõrgusel ei hakka taim üldse kasvamagi. 

Jah, ta on ärahellitatud, kuid armastame teda sellegipoolest.

  1. Saagikoristus

Peaaegu eranditult on korjatakse kõik maailmas toodetav kohv käsitsi. Vaid väga üksikud suurfirmad kasutavad saagikoristusel masinaid. Need on erandid. Peaaegu iga tarbitav kohviuba on ühekaupa käsitsi korjatud!

  1. Sorteerimine

Pärast saagikoristust algab viljade sorteerimine suuruse ja värvi järgi. Defektiga kohvimarjad praagitakse välja. Kõike seda tehakse samuti käsitsi.

  1. Töötlemine

Kohvi töötlemise meetodeid on erinevaid. Enimlevinud neist on märg- ja kuivtöötlus. Kumbki neist nõuab eriteadmisi, -oskusi ning erinevaid seadmeid. Töötlusprotsess võib aega võtta kuni 30 (väga tegusat) päeva.

  1. Veski

Kui kohvioad on töödeldud, jätkatakse nende puhastamist veskis. 

OA Coffee beans
  1. Aeg raputuseks

Pärast veskikülastust on kohvioad täielikult töödeldud ning valmis raputuseks. “Raputusvööl” sorteerib spetsiaalne tehnika kohvioad suuruste järgi kategooriatesse ning viimased väiksemad purud välja. 

  1. Eksport

Lõpuks pakendatakse (endiselt rohelised) kohvioad 70 kilogrammistesse kottidesse ning eksporditakse üle kogu maailma. Nii reisivad need ka suurte kaubalaevadega OA röstikotta.

  1. Kofeiini eemaldamine

OA Peruu Swiss Water Decafi ja teiste kofeiinivabade kohviubade puhul on järgmine samm kohvist kofeiini eemaldamine. Selleks reisivad oad veel veidi maailmas ringi ning käivad läbi spetsialistide käest, kes ube kofeiinivabastuses aitavad. 

Peruu Swiss Water Decaf on kusjuures 100% kemikaalivaba ning valmistatud keskkonnasõbralikult. Muuhulgas leiad sellelt ka Fairtrade märgise!

  1. Röstimine

Kui rohelised oad röstikotta jõuavad, viibutab Arvi oma võlukeppi. Olgu-olgu, mitte tegelikult. Kuigi meie röstijal Arvil on kindlasti ka oma salanipid, on röstimine äärmiselt delikaatne ning teadmisinõudev tegevus. 

Vale röstimistehnika võib rikkuda ka kõige kallima ning kvaliteetsema oa maitse. See tähendab, et eelnevad 8 sammu läheksid raisku. 

OA Coffee röstimine
  1. Jaemüük

Alles nüüd on kohv jõudnud sellesse vormi, milles teda kõige paremini tunneme. Tõepoolest, OA No1 ei ilmunud meie Müürivahe kohvikusse oma ilusas uues pakis üleöö – see teekond oli pikk ja raske (kuid seda väärt!).

Nüüd on vaja vaid osavaid baristasid ning parimaid kohvimasinaid. Selleks, et sa kohvikus mõnusat espressot või flat white’i juua saaksid, läheb aga veel umbes 5 sammu.

Aa, sellepärast on kohv nii kallis…

Järgmisel korral, kui juurdled selle üle, miks kohv nii kallis on, mõtle, kui annaksid 1€ igale inimesele, kes sinu kohvi valmimisele kaasa aitad. 

Neid on sadu!

Enam ei tundu kohv nii kallis, ega?

0
    0
    Sinu ostukorv
    Your cart is emptyReturn to Shop